Zalety
W domu o tradycyjnym systemie grzewczym (grzejniki) temperatura podłogi zimą może sięgać 17-18°C, nawet przy ogrzaniu powietrza w pokoju do temperatury 22°C. Spacerowanie boso po podłodze o tej temperaturze nie jest przyjemne zwłaszcza po wyjściu z wanny bądź spod prysznica.
Ciepła podłoga w łazience zwiększa także bezpieczeństwo, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, gdyż szybko wysychająca powierzchnia zmniejsza ryzyko poślizgu.
W domu z ogrzewaniem podłogowym, temperatura podłogi zimą wynosi 25-27°C, co jest już znacznie bliższe temperaturze ciała i przyjemniejsze.
Zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest możliwość dogrzania łazienki poza sezonem grzewczym, bez konieczności uruchamiania kotła centralnego ogrzewania.
Jak zamontować?
Matę lub kabel grzewczy umieszczamy bezpośrednio pod płytkami, w warstwie kleju. Kabel ma grubość jedynie 4mm, co umożliwia zastosowanie go na każdej podłodze w pomieszczeniu nowobudowanym, jak i remontowanym.
Jaki kabel wybrać?
1. Na etapie budowy, gdy nie mamy jeszcze wylewki betonowej i chcemy ogrzać dużą powierzchnie (np. salon, pokój) stosujemy przewód grzejny ELEKTRA VCD.
2. Na etapie budowy lub podczas remontu, gdy chcemy uzyskać efekt ciepłej podłogi (najczęściej w łazienkach) układamy matę grzejną ELEKTRA MG bezpośrednio w warstwie elastycznego kleju pod płytkami.
3. Jeżeli planujemy na podłogi układać panele lub deski, układamy wtedy bezpośrednio na wylewkę a pod panele maty grzejne ELEKTRA WoodTec.
4. Do poprawnego działania i oszczędnego działania potrzebny będzie jeszcze sterownik temperatury.
Przykładowe zestawy: