Zalety
System przeciwoblodzeniowy na za zadanie zapobiegać zaleganiu śniegu i lodu na dachach, w rynnach, rurach spustowych, na podjazdach, drogach, schodach, tarasach, itp.
Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji chroniącej przed śniegiem i lodem daje pewność, że ogrzewane powierzchnie będą wolne od śniegu i lodu, rynny i rury spustowe będą drożne.
System ochrony przed śniegiem i lodem musi być sterowany za pomocą odpowiedniego regulatora. Aby wyeliminować negatywne skutki spowodowane nagłą zmianą pogody, należy stosować regulatory mikroprocesorowe z czujnikami temperatury i wilgoci, które automatycznie„rozpoznają” warunki pogodowe. Utrzymują cały system w pełnej gotowości i nie dopuszczają do jakichkolwiek zagrożeń włączając system tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Koszty materiałów potrzebnych do wykonania instalacji ochrony przed śniegiem i lodem nie są wysokie. Natomiast koszty eksploatacji takiego systemu często wywołują kontrowersje, szczególnie przy ogrzewaniu powierzchni o znacznych rozmiarach, wymagających zainstalowania dużych mocy.
Należy pamiętać, że właściwie dobrana regulacja zapewnia działanie systemu grzejnego tylko podczas opadów śniegu i zamarzającego deszczu. Ponieważ opady śniegu prawie nie występują przy temperaturach niższych niż -10°C, a więc w tej temperaturze system będzie jedynie utrzymywał gotowość do szybkiego rozpuszczenia śniegu czy lodu. Takie warunki występują w Polsce przeciętnie od kilku do kilkunastu dni w roku.
Można przyjąć, że w sezonie zimowym system takiego ogrzewania będzie działał od kilkudziesięciu do około 100 godzin.
Jak zamontować?
Montaż takiego systemu jest dość skomplikowany. Przede wszystkim należy bardzo dokładnie zaprojektować i dobrać odpowiednią ilość i długość kabli ze względu na ogrzewaną powierzchnie jak i dostępną moc. Dlatego zalecamy zlecenie projektu jak i wykonania takiej instalacji profesjonalnej firmie.
Skontaktuj się z nami a doradzimy i zaprojektujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.
Jaki kabel wybrać?
1. Do ochrony dachów, rynien i spustów należy stosować przewody grzejne posiadające powłokę odporną na działanie promieni UV. Warunki te spełniają:
- Przewody grzejne ELEKTRA VCDR, które mają stałą moc 20 W/m. Oferowane są w gotowych zestawach zakończonych przewodem zasilającym (tzw. zimnym). Podczas projektowania należy uwzględnić dostępne długości zestawów.
- samoregulujące przewody grzejne ELEKTRA SelfTec zakończone przewodem zasilającym z wtyczką hermetyczną, przeznaczone do samodzielnego montażu na krótkich odcinkach rynien (w domku letniskowym, w małym domu mieszkalnym), w rurach spustowych, kranach z bieżącą wodą, lub w innych newralgicznych miejscach wymagających interwencyjnego zastosowania. Nie wymagają zastosowania regulatora temperatury, lecz ręcznego włączenia systemu podczas występowania opadów śniegu, aż do momentu całkowitego jego usunięcia.
- samoregulujące przewody grzejne ELEKTRA SelfTec PRO20 przeznaczone do rozbudowanych instalacji (hale magazynowe, wspólnoty mieszkaniowe, itp.) montowanych przez instalatorów. Odcinki przewodu dostosowuje się do długości rynny lub rozpiętości dachu, bezpośrednio na placu budowy. Wymagają dodatkowo wykonania zakończenia przewodu samoregulującego oraz połączenia z przewodem zasilającym.
2. Do ogrzewania schodów, podjazdów, ramp czy chodników możemy zastosować:
- przewody grzejne ELEKTRA VCD25, które mocujemy za pomocą specjalnych uchwytów,
- maty grzejne ELEKTRA SnowTec, które to instaluje się ok. 6-8 razy szybciej, niż przewody grzejne ale wymagają powierzchni o prostokątnych kształtach.
Przewody jak i maty układamy bezpośrednio w warstwie piasku pod kostkę pozbruk czy granitową.
Oczywiście do prawidłowego działania systemu przeciwoblodzeniowego potrzebny jest elektroniczny sterownik wraz z czujnikami wilgotności i temperatury.
Przykładowe zestawy: